آقای رییس جمهور
به امید طلوع دیگر

 

:
بازدید دقیقه ۹۰ ضرغامی از محل مناظره/پیاده روی یک کاندیدا وسط استودیو

برگزاری دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم که با رویکرد فرهنگی و اجتماعی در مجموعه جام جم برگزار شد، با حاشیه‌هایی همراه بود.

خبرگزاری فارس: بازدید دقیقه ۹۰ ضرغامی از محل مناظره/پیاده روی یک کاندیدا وسط استودیو

-------------------------------

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، برگزاری دومین مناظره هشت نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم که عصر امروز با موضوع فرهنگ و جامعه در سازمان صداوسیما برگزار شد، حاشیه‌هایی داشت که برخی از آنها در پی می‌آید:

 


*کار دست صاحبخانه است

جلوی ساختمان معاونت سیما غوغایی است؛ هنوز ورود نامزدها به ساختمان محل مناظره آغاز نشده که خبرنگارها و فیلمبردارها برای گرفتن مصاحبه کمین کرده‌اند.

البته در این میان خبری از خبرنگاران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها نیست و خبرنگاران شبکه‌های مختلف رسانه ملی با فراغ بال می توانند گزارش های خود را تهیه کنند.؛ این هم نوعی عدالت رسانه‌ای است لابد! گرچه اینجا صداوسیماست و آنها صاحبخانه اما رقابت بین خود آنها جدی است.

* پراید جلیلی و سکوت روحانی 

سعید جلیلی اولین کاندیدایی است که وارد ساختمان صداوسیما می‌شود؛ با همان پراید همیشگی خود و یک راننده که آن هم در ماشین می‌ماند.

غلامعلی حدادعادل هم نفر بعدی است که بعد از پاسخ به سؤالات خبرنگارها وارد ساختمان معاونت صدا‌وسیما می‌شود.

این وسط حسن روحانی که انگار نمی خواهد نقشه‌هایش برای مناظره لو برود، بدون پاسخ به سؤالات خبرنگارها وارد ساختمان می‌شود.

محمدباقر قالیباف، سیدمحمد غرضی، محمدرضا عارف، علی‌اکبر ولایتی و محسن رضایی نیز کاندیداهای بعدی هستند که پس از پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران صداوسیمایی وارد محل برگزاری مناظره می‌شوند.

*بازدید دقیقه نودی عزت‌الله

از طرف صدا‌وسیما هم سهرابی مدیرکل روابط عمومی سازمان و رئیس حوزه ریاست به استقبال کاندیداها می‌آید و آنان را تا ساختمانی که مناظره در آن برگزار می‌شود، همراهی می‌کند.

البته در داخل ساختمان هم فیلمبردارها و عکاسان صداوسیما حضور دارند؛ خیلی دلم می خواهد تا بتوانم کاندیداها را تا داخل استودیو همراهی کنم اما از گیت بازرسی به بعد امکان ورود به داخل ساختمان وجود ندارد و مسئولان حراست که کنار گیت ایستاده‌اند، از ورود سایر اشخاص به داخل مجموعه جلوگیری می‌کنند.

ناچار در همان لابی ساختمان به انتظار می‌مانیم و جریان مناظره را از داخل LCDها پیگیری می‌کنیم؛ در این میان حال و احوال برخی همراهان کاندیداها نیز دیدنی است.

تلفن همراهان به‌صورت لاینقطع زنگ می خورد و لابد آخرین پیگیری‌هایی است که از ستادها می‌شود که می خواهند بدانند در جام جم چه خبر است و شاید هم برای پیگیری باقی ماجراها.

چند دقیقه مانده به حضور کاندیداها، سروکله عزت‌الله ضرغامی با همراهی علی دارابی معاون سیمای رسانه ملی برای آخرین کنترل‌ها پیدا می‌شود؛ لابد دل تو دلش نیست که اینبار کاندیداها به شلاق نقد مناظره ننوازند.

باید منتظر باشم تا ببینیم آقا عزت اینبار با چند هزار ساعت کار کارشناسی که مرتضی حیدری مجری مناظرات مطرح کرده، برای کاندیداها چه پخته است؟

*خبرنگارها پیگیرند

مناظره با اجرای حیدری و با حضور نماینده ستاد انتخابات صداوسیما به عنوان عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات یازدهم آغاز می‌شود؛ به نظر نمی‌رسد که اینبار مناظره با دفعه قبل تفاوتی کرده باشد.

پرسیدن سؤالات و نقد نامزدها در وقت باقیمانده، گر چه به وقت صحبت‌ها اضافه شده تا شاید نامزدها وقت بهتری برای پاسخ دادن داشته باشند، گویای این عدم تغییر است؛ گرچه شاید دل همه برای لحظات مفرح بخش پایانی مناظره تنگ شود.

جالب است که هر چه جلوتر می رویم، حوصله همه برای شنیدن حرف نامزدها به سر می رسد؛ بعضی‌ها پراکنده می‌شوند و بقیه نیز سراغ تلفن همراه خود می‌روند؛ به نظر می‌رسد از همه پیگیرتر خبرنگاران رسانه‌ها باشند.

در این میان البته واکنش‌های برخی کاندیداها هم جالب است که می خواهند با حرکات ورزشی از رخوت محیط کم کنند؛ در پایان بخش اول مناظره دیگر هیچ‌کسی حواسش به مناظره نیست و وقتی صحبت از 10 دقیقه استراحت ‌شد، یکی از نامزدها برای رفع خستگی زودتر از همه از جای خود بلند شد و به کنار مجری رفت.

وقت تنفس شروع می شود و ما همی رویم تا نفسی تازه کنیم.

*آمارگیری نامزدها از استقبال مردم

دور دوم مناظره با پاسخ به سؤالات دو دقیقه‌ای کاندیداها آغار می شود؛ سؤالات تقریبا کلی است و البته پاسخ‌های دو دقیقه‌ای که به جایی نیز نمی‌رسد!

همه حرف‌های خود را بدون میل و رغبت جلو می برند؛ در این بین برخی چند ثانیه‌ای بیشتر از قبل صحبت می‌کنند که حیدری با گفتن عباراتی چون متشکرم و وقت شما به پایان رسیده، از ادامه حرف‌های آنها جلوگیری می‌کند.

بالاخره با تمام شدن سخنرانی‌ها، مناظره‌ها به پایان می رسد؛ کم کم سر و کله نامزدها پیدا می شود. بعضی ها متفکر و بعضی ها خندانند که لابد از کار خودشان راضی بودند و بعضی ها هم به اینکه مناظره بعدی را چگونه طی کنند، می‌اندیشند.

مهم‌ترین مسأله برای همه نامزدها گرفتن آمار استقبال مردم از مناظره است؟ بعضی خبرنگارن هم سراغ گرفتن مصاحبه‌ می روند که در این میان حیدری سریع و خندان سراغ ماشین خود می رود که زودتر از همه برود!

*"نه"

خروج کاندیداها که تمام می شود، دلم می خواهد بروم دکور مناظره را ببینم که مأمور مهربان حراست دوباره مانع می شود و هر چه التماس می‌کنم عین ماشین فقط می گوید"نه"!

پشیمان می شوم؛ می روم سراغ در خروجی و کارت ملی خود را از دم حراست تحویل می گیرم... خیابان ولیعصر خلوت است. به این فکر می کنم که چقدر از خلوتی خیابان ما ناشی از تعطیلی امروز و احیاناً چقدرش برای مناظره است؟

[ پنج‌شنبه 16 خرداد‌ماه سال 1392 ] [ 09:17 ق.ظ ] [ ali ]
آخر?ن مطالب