آقای رییس جمهور
به امید طلوع دیگر
وعده رضایی به ایرانیان خارج کشور/ سازندگی بدون تورم غرضی/ واکنش حداد به برکناری متکی

سید‌محمد غرضی، غلامعلی حداد عادل و محسن رضایی در هشتمین شب پخش برنامه‌های انتخابات ریاست جمهوری، وعده‌هایی را مطرح کردند که از سازندگی بدون تورم و بازگشت ایرانیان به داخل کشور سخن گفته و نسبت به برکناری متکی از وزارت خارجه واکنش نشان دادند.

کاندیدا


گزارش کامل فارس از هشتمین روز تبلیغات تلویزیونی نامزدها

وعده رضایی به ایرانیان خارج کشور/ سازندگی بدون تورم غرضی/ واکنش حداد به برکناری متکی

سید‌محمد غرضی، غلامعلی حداد عادل و محسن رضایی در هشتمین شب پخش برنامه‌های انتخابات ریاست جمهوری، وعده‌هایی را مطرح کردند که از سازندگی بدون تورم و بازگشت ایرانیان به داخل کشور سخن گفته و نسبت به برکناری متکی از وزارت خارجه واکنش نشان دادند.

 


-------------------------------

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید محمد غرضی، غلامعلی حداد عادل و محسن رضایی سه نفر از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، در سه برنامه تلویزیونی «با دوربین»، «گفتگوی ویژه خبری» و «انتخاب ایرانی» که به ترتیب از شبکه های یک، دو و جام جم پخش شد، به بیان برنامه‌های انتخاباتی خود پرداختند که متن کامل آن به شرح زیر است:


محمد غرضی: سازندگی همراه تورم پایدار نمی‌ماند


سید محمد غرضی، نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ابتدای سخنان خود در برنامه«با دوربین» که از شبکه اول سیما پخش می‌شد گفت: بنده به عنوان یکی از سربازان انقلاب به مدت بیش از 50 سال در این مسیر با متن مردم بوده‌ام. (تماشای فیلم صحبت‌های محمد غرضی)


وی افزود: بنده پس از انقلاب سالیانی فراری و سپس خدمت امام در نجف بودم. من 16 سال وزیر، استاندار خوزستان، و نماینده مجلس بودم.


غرضی با بیان اینکه 100 سال گذشته ایران را کم و بیش می‌شناسم، تأکید کرد: می‌خواهم 100 سال آینده ایران را به نحوی که مردم می‌پسندند، تصویر کنم.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما در 100 سال گذشته در بخش اسلامیت همیشه با دولت‌هایی مواجه بودیم که همراه با تورم بودند، تورم یعنی دست در جیب فقرا و به نفع اغنیا عمل کردن، در اسلامیت درست نیست اینگونه پایگاه اجتماعی دولت‌ها درست می‌شود.


غرضی در ادامه سخنانش تصریح کرد:‌ ما در 100 سال اخیر همیشه با کاهش ارزش پول ملی مواجه بودیم که از ابتدای انقلاب تاکنون 500 برابر و نسبت به دوره مصدق هزار و 500 برابر کاهش ارزش پولی ملی را شاهد هستیم، در حالی که کشور وقتی پیشرفت می‌کند که پول ملی ارزش خودش را نگه دارد.


وی با بیان اینکه دولت‌هایی که آمدند دولت‌های خدمت‌گذار بودند، گفت: نسل ما سه اقدام بزرگ انقلاب، جنگ تحمیلی و سازندگی را پشت‌سر گذاشته است، انقلاب خدمات فیزیکی زیادی داشته اما در اینکه حکومت ارزش پول ملی را حفظ کند، غفلت شده است.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: آنها فکر می‌کردند که توسعه به همراه تورم اشکالی ندارد در حالی که سازندگی همرا تورم پایدار نمی‌ماند، کشور امروز طوری محتاج شده که کره و گندم وارد می‌شود.


غرضی خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور به صورت نزولی حرکت می‌کند و تورم بدون اشتغال از دولت قابل قبول نیست.


وی با بیان اینکه کسانی که مسئول اداره کشور بودند افراد بزرگواری هستند اما اصول کشورداری را رعایت نکردند، گفت: غفلت از جیب فقرا مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید به آن توجه کنیم. اشتغال در کشور سرنگون شده زیرا تولید سرنگون شده است.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: صدها کارخانه، هزاران سوله و ده‌ها هزار آدم در 100 سال اخیر به تولید روی آوردند اما هیچ آثاری از آنها نیست، تولید باید تداوم داشته باشد.


وی افزود: در مواقعی که دولت به تولید کمک کرده این کارخانه‌ها مدتی کار کردند اما بعد از بین رفتند چون نمی‌توانند در مقابل تولیدات خارجی داوم بیاورند. در خارج سرمایه با نرخ کم به بهره می‌رسد اما در اینجا هزینه سرمایه بالا است.


غرضی اظهار داشت: تورم جیب فقرا را خالی و جیب اغنیا را پر می‌کند که هر دو برای کشور مشکل ایجاد می‌کند،مشکلات کشور از جمله مشکل فرهنگ، انسجام سیاسی، کشورداری و احزاب بدون حل موضوع تورم برطرف نمی‌شود .


این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: هم‌اکنون 105میلیون مشترک تلفن داریم، که همه اینها سرمایه ملی است برای اینکه نیاز مردم را برطرف کرده است، سرمایه‌گذاری باید نیاز مردم را برطرف کند.


وی تأکید کرد: تا زمانی که کار به مردم واگذار نشود، هزینه‌های دولت از درآمدهایش بیشتر خواهد بود، مردم می‌دانند که چه کاری باید انجام دهند، برای این موضوع تصمیمم بر این است دولتی تشکیل دهم که در آن اتفاقات گذشته رخ ندهد، هر دولتی روی کار آمده است، مسئولان دولت‌های قبل را خانه نشین کرده است، در چهار دوره متوالی، هرکسی در این کشور مسئولیت به دست گرفته، تبدیل به فردی شده که دولت بعد از او نه تنها استفاده نکرده بلکه خلقیات او را هم استحضاء کرده‌اند.


غرضی خاطرنشان کرد: وقتی کسی پس از گذشت هشت سال، کار یاد می‌گیرد اما پس از روی کار آمدن دولت بعدی، او کنار می‌رود و رفیق ستادی رئیس‌جمهور جدید مسئول می‌شود و بدین ترتیب هزینه‌های کشور بالا می‌رود، امیدوارم دولت‌های بعدی از این روش و رویه استفاده نکنند و امیدوارم کشور بتواند از ذخایر خودش استفاده کند. مقصود از تغییر تعویض است، تغییر بلی ولی تعویض نه.


به گفته وی، تغییر به قانون می‌گویند، دولت مکلف است قوانین را تغییر دهد نه اینکه افراد و مسئولان را تغییر دهد، قوانین هستند که می‌توانند به حاکمیت استحکام ببخشند. افراد وقتی تغییر می‌کنند، حاکمیت را سست می‌کنند و هزینه کشور افزایش می‌یابد، با توجه به 50 سالی که بنده در بخش‌های مختلف تجربه دارم و با توجه به 30 سالی که در نظام جمهوری اسلامی خدمت کرده‌ام، باید بگویم از ابتدای انقلاب تا کنون 330 استاندار تغییر کرده است یعنی به طور میانگین هر سال 10 استاندار عوض شده‌اند.


این کاندیدای ریاست‌جمهوری در ادامه با انتقاد از تغییرات مداوم استانداران در دوره‌های مختلف ریاست‌جمهوری و دولت‌، تأکید کرد: تصور کنید خانه‌تان را یک و نیم ساله اداره کنید و سپس فرد دیگری مسئول شود، آیا به این شکل می‌شود مدیریت و مسئولیت قابل قبولی داشت؟


وی ادامه داد: بایستی در هر استان پاسخگوی مردم خود استاندار باشد نه اینکه این اتفاق سوء بیافتد که همه تهران‌نشین شوند برای اینکه کسی به شکایت آنان در شهرستان‌ها رسیدگی نمی‌کند؛ ما باید یک روزی در کشور 30 استان مانند تهران داشته باشیم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: اینکه بنده کاندیدا شوم و سپس ستاد تشکیل دهم و بعد از انتخابم به عنوان رئیس‌جمهور، اعضای ستادم در کابینه حضور یابند و وزیر و یا معاون وزیر و یا استاندار شوند، اقدامات این‌چنینی در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و هرکسی هم دست به چنین کاری زده، شکست خورده است.


وی گفت: با توجه به تجربه گذشته اگر افرادی که می‌توانند کار معناداری انجام دهند نه افرادی که روابط معناداری داشته باشند، یعنی بتوانند کاری که مورد تأیید مردم باشد را انجام دهند،‌ این افراد می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند.


وی افزود: دولت‌های گذشته ما خدمتگزار بودند اما پاسخگو نبودند اگر دولت پاسخگو باشد باید جانب مردم را بگیرد و این مسئله نیازمند حفظ ارزش پول ملی است.


این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد:‌ دولت باید به گونه‌ای کار کند تا اقتصاد جامعه تثبیت شود. انضباط فکری دولت نیز نیازمند یک مسئله مهم است. ما باید از گذشته درس بگیریم و بگوییم این کشور همه چیز دارد اما مدیریت سیاسی و اقتصادی آن بسیار ضعیف عمل کرده است.


غرضی در ادامه تصریح کرد: قانون باید علاوه بر اینکه به تأئید مجلس برسد باید مورد پذیرش عامه مردم نیز باشد و در این صورت است که با قوانین همراهی می‌‌کنند.


وی افزود:‌ سرمایه ملی باید در جایی مصرف شود که اقتدار ملی کشور و قدرت اقتصادی حفظ شود که نمونه آن شبکه گازرسانی و آب‌رسانی در کشور بوده است که من هم در آن مشارکت داشته‌ام.


غرضی در پایان سخنان خود تصریح کرد: انشاالله من بتوانم با ایجاد یک دولت ضد تورم بتوانم در مسیر خدمت به شما حرکت کنم.


حداد عادل: چرا وزیر خارجه در حین مذاکره عوض شد؟


غلامعلی حداد عادل کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ابتدای سخنان خود با اشاره به سالروز عروج حضرت امام خمینی(ره) و قیام خونین پانزده خرداد، اظهار داشت: یاد امام راحل و شهدای انقلاب به ویژه شهدای 15 خرداد 42 در پنجاهمین سالگرد این نهضت را گرامی می‌داریم. (تماشای فیلم صحبت‌های حداد عادل)


وی افزود: ملت ایران با انقلاب اسلامی تاریخی و تاریخ‌ساز خودش، آرمان‌های بلندی داشت که در 34 سال به توفیقات بزرگی نایل شده و امروز به صورت الگویی برای جهان اسلام درآمده است.


کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ملت ما در راه این انقلاب جانفشانی کرده و جوانانی را تقدیم کرده است، گفت: امروز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم، انتخابات تجلی بارز حق ملت برای اداره کشور است. میدان گسترده و باشکوه استفاده ملت از حق حاکمیت بر سرنوشت خود ملت است.


وی ادامه داد: شأن این مردم این است که کشور در تراز واقعی خودش قرار گیرد، با وجود اینکه توفیقات و پیشرفت‌ها در کشور ما زیاد بوده اما مشکلاتی هم وجود دارد، مردم به دنبال کسی هستند که درد آنها را بشناسد و بداند و برای درمان آنها روش درست، برنامه و راه حل و کارآمدی داشته باشد. مردم می‌خواهند کسی اختیار قوه مجریه را برعهده گیرد که با آنها صادق باشد، صداقت داشته باشد، مردم حق دارند در پی یافتن کسی باشند که همکاران او پاک و پاک‌دست باشند.


حداد عادل تصریح کرد: مردم حق دارند در پی کسی باشند که عدالت را در جامعه گسترش دهد، تبعیض روا ندارد و خاصه خرجی نکند، و این حق مردم است که خواهان یک زندگی سالم، با آرامش و رفاه نسبی باشند، بنده با چنین درکی بلکه با چنین دردی قدم به صحنه انتخابات گذاشته‌ام.


وی در پاسخ به پرسش دوم مجری برنامه که درباره شعارش از او سؤال کرد، توضیح داد: وقتی امام (ره) این نهضت را در سال 41 آغاز کرد، بنده آن زمان دانش‌آموز سال آخر دبیرستان بودم. ورود من به دانشگاه چند ماه پس از 15 خرداد 42 بود. حیات اجتماعی و سیاسی خودم را با انقلاب و نهضت امام (ره) آغاز کردم یعنی بنده به لحاظ اجتماعی و سیاسی، فرزند این نهضت هستم.


حدادعادل تصریح کرد: از لحظه‌ای که به عرصه فعالیت‌های اجتماعی پا گذاشتم، با اندیشه‌های حضرت امام (ره) آشنا شدم و همراه نهضت امام بودم، سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در پنج سال پس از انقلاب که بنده همواره مسئولیت‌هایی داشتم، کارم را در انقلاب در اسفند 57 در مسئولیت معاون وزیر آغاز کردم، همواره به فکر بودم که کشور به چه چیزی نیاز دارد. در دوران مجلس بیشتر این موضوع برای من مطرح بود، پاسخم دو کلمه است «تقوا» و «تدبیر».


*بنده نجات کشور را در شعار «تقوا و تدبیر» می‌دانم


وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه بنده نجات کشور را در این شعار می‌دانم و دولتم را دولت تقوا و تدبیر نامیده‌ام، متذکر شد: این شعار را از آیات قرآنی و معارف دینی گرفته‌ام، به نظرم حکومت امیرالمؤمنین(ع) حکومت تقوا و تدبیر بوده است، سیره امام راحل تقوا و تدبیر بوده است، روش مقام معظم رهبری و توصیه‌های مکرر و مؤکد ایشان، همواره تقوا و تدبیر بوده است.


حدادعادل ادامه داد: به نظرم مسائلی که در جامعه ما در دو سال اخیر رخ داده و دلها چرکین شده، همین مسئله سوءاستفاده از بانک‌ها، موضوع تخلف سه‌هزار میلیارد تومانی بود که  به نظرم اگر تقوا بود این اتفاق رخ نمی‌داد.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین گفت: برخی گرفتاری‌هایی که برای مردم در عرصه اقتصادی پیش آمده از بی تدبیری است، به عنوان مثال گندم درست قیمت‌گذاری نشود و سپس کشاورز گندمش را به دولت نفروشد و گندم خوراک دام شود، آن وقت ما میلیون‌ها تن گندم در این مشکلات ارزی از خارج وارد کنیم، این حدیث باید یاد ما باشد که پیامبر (ص) فرمود: «من آنقدر که از بی‌تدبیری نگرانم، از فقر نگران نیستم».


*یکی از اصول کار من در اداره کشور توجه به ثبات مدیریتی است


نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه بنده در اداره کشور روش و برنامه‌ای دارم، تصریح کرد:‌ یکی از اصول کار من در اداره کشور توجه به ثبات مدیریتی است، می‌دانم یک مدیر وقتی لایق هم باشد، چه مدت زمانی نیاز دارد تا مشکلات و محیط کارش را بشناسد و با همکارانش آشنا شود و همکاران خوبی انتخاب کند، چه معنی دارد که ما یک مدیر را در استانی منصوب کنیم، اما هنوز به یک سال نرسیده، او را تغییر دهیم؟ یا یک وزیری را انتخاب کنیم و سپس او را تغییر دهیم؟ اگر لایق نبود، چرا او را انتخاب کردیم؟ اگر لایق بود اجازه دهیم کار کند.


وی اضافه کرد: چرا یک وزیری را سه ماه مانده به پایان عمر دولت، تغییر دهیم؟ چرا وقتی وزیر خارجه در خارج از کشور به نمایندگی از یک دولت و ملت مشغول مذاکره است، باید عوض کنیم؟ ثبات مدیریتی امر مهمی است.


*باید با تصمیمات عقلانی و منطقی، اعتماد مردم را به حکومت بازگردانیم


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه از جمله اصول دیگری که بنده به آن معتقدم، این است که باید با تصمیمات عقلانی و منطقی، اعتماد مردم را به حکومت بازگردانیم. مردم باور کنند که حکومت عقلانی و منطقی تصمیم می‌گیرد، بنده معتقدم هیچ پروژه و طرح عمرانی را موقوف به حضور خودم نکنم و اگر طرحی تکمیل شد، لازم نیست که حتماً رئیس‌جمهور آن را افتتاح کند.


به گفته وی، البته اگر بتوانم این کار را انجام دهم خوب است ولی وقت رئیس‌جمهور عزیزتر از این است و پروژه‌های مردم هم مهمتر از این است که متوقف شود، هیچ پروژه نیمه‌کاره‌ای را برای تبلیغات افتتاح نخواهم کرد، اگر ساخت یک جاده به پایان نرسیده باشد، یک تابلویی نمی‌زنم که مرحله چندم آن امروز افتتاح شد، اجازه می‌دهم کار به اتمام برسد. یکی از موضوعاتی که همواره از آن تعجب می‌کنم این است که هروقت به تلویزیون نگاه می‌کنم می‌بینم در جشنواره و همایش‌های مختلف در کشور مقامات روی صحنه ایستادند و لوح تقدیر هدیه می‌دهند، باید بپرسیم تا چه زمانی و چقدر قرار است وقتمان صرف این امور شود؟


*به نظر نخبگان و صاحب‌نظران اهمیت می‌دهم


حدادعادل خاطرنشان کرد:‌بسیاری از مردم این سؤال برایشان پیش می‌آید که پس دولتمردان ما چه زمانی فکر و تدبیر می‌کنند، بنده به بهره‌گیری از نظر نخبگان و صاحب‌نظران اهمیت می‌دهم، تعامل موثر با سایر قوا و پاسخگویی به مردم را موضوع مهمی می‌دانم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین گفت: بنده چهار دوره است که نماینده مجلس هستم، در جمع مردم که حضور می‌یابم، در نماز جمعه یا کوچه یا خیابان، هر که به ما می‌رسد از گرانی، تورم و بیکاری می‌نالد و شکایت دارد، خانواده‌ها چندین فرزند بیکار دارند و این موارد مشکلات اصلی مردم است، دولت آینده باید به این موضوعات و مشکلات ملت توجه جدی داشته باشد و بنده به این امور توجه دارم.


حدادعادل اضافه کرد: برای مهار تورم یک برنامه کوتاه مدت و یک برنامه دراز مدت داریم؛ در قدم اول برای بازگرداندن ثبات و آرامش بازار باید سراغ تثبیت قیمت‌ها رفت.


این نامزد ریاست جمهوری یازدهم تصریح کرد:‌ تثبیت قیمت‌ها از جانب دولت می‌تواند علامتی به بازار باشد که از التهاب جلوگیری کند و ما این را تجربه کردیم.


وی ادامه داد: در سال 84 دولت برنامه‌ای آورده بود و در قانون برنامه چهارم ماده 3 در مجلس ششم تصویب شده بود که قیمت‌ حامل‌های انرژی به قیمت‌‌های بین‌المللی افزایش یابد که در واقع به معنی بخشی از هدفمندی یارانه‌ها بود. اما متاسفانه در قانون برنامه سازوکاری  برای جبران فشاری که به مردم وارد می‌شود، پیش‌بینی نشده است.


حداد عادل یادآور شد: بنده در مجلس ششم با بعضی از نمایندگان صحبت می‌‌کردم مبنی بر اینکه این افزایش قیمت‌ها به مردم فشار وارد می‌کند و وقتی که مجلس هفتم تشکیل شد و بنده رئیس مجلس بودم قانون برنامه را از شورای نگهبان به مجلس برگرداندیم و در آنجا قیمت‌ها را تثبیت کردیم.


این نامزد ریاست جمهوری یازدهم ادامه داد: نتیجه تثبیت قیمت‌ها این شد که با توجه به این نمودار پائین‌ترین نرخ تورم را در سال 84 داشتیم که 4/10 درصد بوده است درحالی که در سال 85 که تورم به 49 درصد رسیده بود، باز هم تثبیت قیمت‌های ما مانع تورم شد.


*می‌توان با کنترل تورم از نقدینگی جلوگیری کرد


وی اضافه کرد: می‌توان با کنترل نقدینگی از تورم جلوگیری کرد؛ بنده اجازه نمی‌دهم دولت برای رفع کسری بودجه پول خلق کند و پول بدون پشتوانه را وارد بازار کند و نقدینگی افزایش و گرانی و تورم ایجاد شود.


حداد عادل در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه سال حماسه سیاسی و اقتصادی است و دولت شما چگونه می‌خواهد حماسه اقتصادی خلق کند گفت: قدم اول حماسه اقتصادی در کوتاه مدت مستلزم ایجاد ثبات اقتصادی است و بازگشت آرامش به بازار مستلزم تثبیت قیمت ارز است.


این نامزد ریاست جمهوری یازدهم با تاکید بر اینکه برای تثبیت قیمت ارز باید دو کار انجام دهیم، افزود: اول اینکه تقاضای ارز را مدیریت کنیم و دوم نیز بحث عرضه ارز است و باید کاری کرد تا تقاضا و عرضه با یکدیگر بخواند.


وی با بیان اینکه برای کنترل و مدیریت تقاضای ارزی در قدم اول دولت باید انضباط مالی را بر خود حاکم کند، افزود: نمی‌شود کشوری داشته باشیم که از طرف دشمن مورد تحریم و تهدید باشد و رئیس دولت آمریکا صریحا اعلام نماید فلج‌کننده‌ترین تحریم‌های تاریخ را به ملت ایران روا داشته‌ایم و ما در مقابل برنامه‌ای برای انضباط ورود و خروج ارز نداشته باشیم.


حداد عادل اضافه کرد: باید بدانیم اولویت با وارد و صادر کردن چه کالاهایی باشد و با یک انضباط مالی نرخ ارز را تثبیت کنیم.


رئیس مجلس هفتم با ارائه مثالی برای سخنان خود، اظهار داشت: فردی که از نظر خوراک، انضباط ندارد و به اندازه در خورد و خوراک خود دقت نمی‌کند، نباید از او انتظار بدنی سالم داشته باشیم.


وی گفت:در دولت تقوا و تدبیر، با تدبیر تحریم دشمنان را خنثی خواهیم کرد.


*چگونگی سهمیه‌بندی بنزین در مجلس هفتم


حداد عادل با بیان اینکه در سال 85 سهمیه‌بندی بنزین را در مجلس به تصویب رساندیم، افزود: در قانون تنظیم مصرف سوخت این امر انجام شد و دولت کار سنگینی انجام داد تا این قانون اجرا شود.


این نامزد ریاست جمهوری یازدهم با بیان اینکه در آن زمان ما 30 میلیون لیتر از خارج بنزین می‌خریدیم، گفت: مصرف بنزین ما 70 میلیون لیتر بود که در داخل 40 میلیون لیتر تولید می‌شد که اگر سهمیه‌بندی نبود ما الان روزی 130 میلیون لیتر مصرف داشتیم و با سهمیه‌بندی بنزین توانستیم مصرف آن را مدیریت کنیم.


وی ادامه داد: با این اقدام تقاضا برای خرید بنزین، یعنی تقاضای ارز را مدیریت و از قاچاق بنزین جلوگیری کردیم، در مجلس هفتم با نظارت و دفاع دائمی بنده از این فکر چنین اقدامی صورت گرفت و مرتبا با دولت در ارتباط بودیم و بنده مثل یک مسئول اجرایی در این زمینه حضور داشتم.


حداد عادل با بیان اینکه برخی از خبرنگاران به بنده می گفتند چرا چنین دفاعی از این مسئله دارید، آیا نگران نیستید که رای نیاورید، اظهار داشت: بنده در پاسخ گفتم این امر به مصلحت کشور است و آن را انجام خواهم داد.


این نامزد ریاست جمهوری یازدهم با تاکید بر اینکه باید از واردات کالاهای لوکس و تجملی جلوگیری کرد، اظهار داشت: در حال حاضر ماشین‌های خارجی چند صد میلیون تومانی در خیابان‌های تهران هستند که در یکی دو سال اخیر با همین ارز که در معرض تحریم بوده وارد شده‌اند، اگر ما تدبیر کنیم، این کار به اینجا نمی‌رسید.


وی با تاکید بر اینکه در دولت خود علاوه بر مدیریت ارز بر استفاده از تولید ملی تاکید می‌کنم، افزود: تولیدکننده را نیز برای کیفیت بهتر تشویق خواهیم کرد.


حداد عادل خاطرنشان کرد: اگر توفیق خدمت داشته باشم در سفرهای خارجی بستگانم را با خود نمی‌برم بلکه 100 نفر از بازرگانان و تولیدکنندگان و صادرکنندگان را با خود به کشورهای دیگر می‌برم تا راه‌های گسترش تبادلات را هموار کنم و زمینه برای صادرات غیر نفتی هم فراهم شود.


غلامعلی حدادعادل در ادامه سخنان خود در مورد گسترش صادرات با بیان اینکه می‌توانیم بسیاری از محصولات کشاورزی را صادر کنیم از لزوم توجه به گسترش صادرات سخن گفت.


وی اضافه کرد: می‌توانیم با گسترش ترانزیت درآمد خود را در این حوزه دو برابر آنچه هست، کنیم؛ البته گردشگری به خصوص گردشگری زیارتی و درمانی نیز می‌تواند به عنوان منبع درآمد گسترش یابد.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه غلبه بر تورم و گرانی را با اجرای سیاست‌های اصل 44 دنبال می‌کنم، ادامه داد:‌ سیاست‌های اصل 44 در مجلس هفتم با کمیسیون ویژه از سوی بنده به تصویب رسید که آقای نادران این کمیسیون را اداره می‌کرد.


*اجرای سیاست‌های اصل 44 موجب توانمند شدن اقشار کم‌درآمد می‌شود


حدادعادل اجرای سیاست‌های اصل 44 را موجب توانمند شدن اقشار کم درآمد دانست و گفت: برای اجرای این سیاست‌ها در درجه اول به سراغ آزادسازی می‌رویم و به صورتی عمل خواهیم کرد که مردم در زمانی که قصد دارند فعالیت اقتصادی انجام دهند، دولت دیگر مزاحم آنها نباشد.


وی با اشاره به برخی مشکلاتی که از سوی بانک‌ها ایجاد می‌شود، گفت: اگر شما سراغ وزرای مرتبط با مباحث اقتصادی بروید در خواهید یافت که آنها از بانک‌ها می‌نالند زیرا بانک‌ها امروز به جای آنکه بنگاه پولی باشند یک بنگاه اقتصادی شده‌اند، پول را از مردم گرفته و با آن فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه سود بانک‌ها از فعالیت‌ اقتصادی صد درصد است، خاطرنشان کرد: امروز اگر شما در هر جای تهران به خصوص مناطق گران‌قیمت مشاهده می‌کنید یک مغازه 6 ماه بعد پس از خریداری به یک بانک پر زرق و برق مبدل می‌شود؛ چطور است که همه ضرر می‌کنند اما بانک‌ها در خرج کردن اینقدر دست‌شان باز است.


حدادعادل پس از پایان سخنانش در مورد وضعیت بانک‌ها در ایران از لزوم اصلاح سیستم بانکی کشور سخن گفت.


وی همچنین اعلام کرد که در کنار معاونت‌های رئیس جمهور معاونت دیگری برای تولید و اشتغال ایجاد خواهم کرد که این معاونت به برنامه‌های اقتصادی دولت اشراف داشته  و از مدیریت جزیره‌ای جلوگیری می‌کند.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در همین زمینه یادآور شد: آنگاه دیگر شاهد نخواهیم بود معاون وزیر بگوید روغن با ارز مبادله‌ای خریداری ‌شود و فردا معاون اول بگوید، نخیر؛ روغن با ارز مرجع خواهد بود.


حدادعادل در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه اگر رئیس جمهور شوید نحوه تعامل شما با سایر قوا چگونه خواهد بود، تصریح کرد: اینجانب در میان نامزدها تنها فردی هستم که یک دوره اداره مجلس را در کارنامه دارم که طی آن دوره هم با دولت اصلاحات و هم با دولت فعلی کار کردم.


وی با یادآوری اینکه 3 سال از دوران ریاستش بر مجلس در زمان دولت احمدی‌نژاد بوده است، تأکید کرد: روش بنده در آن دوران روشن بود، آنجایی که پای حقوق ملت، شأن مجلس و اجرای قوانین بود، ذره‌ای سستی نمی‌کردم اما آنجایی که به حق شخصی‌ام مربوط می‌شد صبر پیشه می‌کردم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: آنجایی که به خودم جفا می‌شد صبر می‌کردم و آنجایی که قانون زیر پا گذاشته می‌شد استقامت می‌کردم که توانستم هم قوانین مهمی در مجلس تصویب کنم و هم با رئیس جمهوری که در برخی موارد مایل نبود قوانین مجلس اجرا شود در چارچوب قانون و بدون جنجال برخورد می‌کردم.


حداد عادل در ادامه سخنان خود با اشاره به پیام مقام معظم رهبری در افتتاحیه مجلس هشتم گفت: ایشان در آن پیام تأکید کردند که از عملکرد مجلس راضی هستم و همچنین مجلس هفتم را با رویکردی ارزشی عنوان کردند که با تلاش در راستای حفظ آرامش کارنامه تحسین‌برانگیزی از خود به جا گذاشت.


وی در ادامه با اشاره به سخن دیگر مقام معظم رهبری در خصوص مجلس هفتم و تلاش‌های این دوره از مجلس، افزود: بنده در مقام رئیس‌جمهور با تجربه خود در مجلس می‌دانم که با مجلس چگونه رفتار کنم. نه فقط قانونی با مجلس رفتار می کنم بلکه با دلم هم با این قوه مرتبط می شوم.


این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: روغن‌کاری روابط بین مجلس و دولت همدلی است، خیلی آسان می‌شود که رئیس دولت با رئیس مجلس همدلی کند و من می‌توانم رابطه دولت و مجلس را از این طریق برقرار کنم.


حداد عادل در ادامه سخنان خود با بیان دیدگاه‌هایش در خصوص مسائل سیاست خارجی و پرونده‌های گوناگون گفت: تکلیف ما روشن است. اولین کلمه شعار ما در انقلاب، استقلال بود و هر دولتی که می‌خواهد با ما رابطه داشته باشد باید استقلال ما را به رسمیت بشناسد. اگر در سیاست خارجی استقلال مخدوش شود مورد قبول من نخواهد بود.


وی افزود: ما نه ظلم می‌کنیم و نه ظلم می‌پذیریم، ما آمده‌ایم در عرصه روابط بین‌الملل الگوی نویی را نشان دهیم. کشورها بدانند زمانی که با ما رابطه برقرار می‌کنند رابطه ما از نوع رابطه سلطه‌پذیری و استکبارپذیری نیست.


این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: قدرت ما در دیپلماسی صداقت ما، منطق ما و قدرت نرم ما است و ما با چنین اصولی اعلام می‌کنیم که آماده مذاکره با هر کشوری هستیم به شرطی که به ما احترام بگذارند و قبول کنند ملتی هستیم که برای تعیین سرنوشت خود انقلاب کرده‌ایم.


حداد عادل ادامه داد: من باور دارم آمریکایی‌ها در صورتی بر سر میز مذاکره با ایران خواهند نشست که ملت ایران در برابر فشارهای آنها عقب‌نشینی نخواهد کرد. در این صورت است که آن روز ما می‌توانیم حرفها را منطقی بزنیم.


وی افزود: ملت ما ملتی حسینی است و ملتی نیست که استقلال و عزت خود را برای فشار اقتصادی از دست بدهد. ما می‌توانیم تهدید تحریم را به فرصت تبدیل بکنیم و می‌توانیم در این حوزه تأثیر مثبت بگذاریم.


حدادعادل در ادامه سخنان خود در ادامه با اشاره به برنامه‌های خود در حوزه آموزش و پرورش گفت: هنوز که من با وجود اینکه در دوره دکتری تدریس می‌کنم معلم دبیرستان هستم و به چنین مسئله‌ای افتخار می‌کنم. من کلید حل مشکلات کشور را تعلیم و تربیت می‌دانم و در مجلس هفتم فعالیت زیادی در این خصوص کرده‌ام. هزینه کردن در آموزش و پرورش هزینه مصرفی نیست بلکه هزینه سرمایه‌گذاری است.


این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه تصریح کرد: من آموزش و پرورش معطوف به کار و پژوهش و معطوف به صنعت را مهم می‌دانم، دولت من یک دولت دانش‌بنیان خواهد بود و بنده اصرار دارم که آموزش نوجوانان و جوانان ما در دوران راهنمایی و دبیرستان باید متناسب با شرایط ما باشد.


حدادعادل در ادامه تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا عدالت آموزشی در کشور برقرار شود.


وی درباره انتقادپذیری خود گفت: در چهارشنبه گذشته یک جلسه انتخاباتی برگزار شد و هرکدام از خبرگزاری‌ها و خبرنگاران از هر جناحی به بیان سؤالات خود پرداختند، اگر رئیس‌جمهور شوم در فواصل زمانی معین نشست خبری خواهم داشت و البته هر یک ماه یک بار به مردم گزارش کار و عملکرد خود را به ملت ارائه خواهم داد.


حداد در پایان سخنان خود به جوانان قول داد تا در کشور نهضت ازدواج آسان را به راه بیاندازد.


 


رضایی: ایرانیان مقیم خارج از کشور برای بازگشت نترسند


 


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس محسن رضایی کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ابتدای سخنانش در برنامه «انتخاب ایرانی»، اظهار داشت: وقتی از من سؤال می‌کنند که چرا شعار شما زندگی است، می‌گویم به این دلیل که امروز نوبت زندگی فرا رسیده است، سیاست و امنیت و قدرت سرجایشان قرار گرفته‌اند، اما زندگی مردم اینطور نیست، ما می‌خواهیم به زندگی مردم توجه کنیم. (تماشای فیلم صحبت‌های محسن رضایی)


وی افزود: ما می‌خواهیم نیرو و توان و پتانسیلی را که داریم به صحنه زندگی بیاوریم یعنی کیفیت زندگی را بالا ببریم، کیفیت زندگی هم تنها معیشت نیست، البته معیشت برای من امری بسیار مهم است به همین دلیل اقتصاد خواندم و برنامه‌های مفصل اقتصادی دارم، اما می‌خواهم بگویم که اقتصاد هم بخشی از زندگی مردم است، اخلاق، معنویت، عزت و هویت جوانان موضوعات بسیار مهمی هستند که باید به آنها توجه کنیم.


این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: وقتی می‌بینم و می‌شنوم که یک ایرانی در خارج از کشور، وسیله‌ای برای دفاع از خودش ندارد، احساس می‌کنم فرزند خودم تحت تأثیر فشارهای شدیدی است اما نمی‌توانم برای او کاری انجام دهم، ما می‌خواهیم این زندگی را درست کنیم، چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور، لذا هدفم مسئله زندگی مردم است.


وی درباره علت کاندیداتوری‌اش در پاسخ به پرسش یک هم‌وطن نیز توضیح داد: از اینکه می‌بینم هموطنانمان در خارج از کشور، دلسوزانه و مثل ایرانی‌های داخل کشور، به فکر مملکت‌شان هستند، تشکر می‌کنم.


رضایی همچنین گفت: زمانی که جنگ تمام شد، این سؤال را برای دوستانم مطرح کردم که تهدید بعدی ایران کجاست؟ برخلاف تصور همه دوستان، بعد از 7 ماه گفتم که تهدید بعدی ما پیشرفت و اقتصاد است، بعد از جنگ، اقتصاد خواندم به همین دلیل تغییر رشته دادم، به نظرم رسید اقتصاد ایران باید ساماندهی شود، معتقد بودم مسیر موفقیت از عقلانیت با کمک توکل عبور می‌کند، یعنی عقل و خرد بستر اصلی است، البته معتقد نیستم که تنها باید به این موضوع اکتفا کرد.


این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد:‌هر کسی طی 20 سال گذشته سابقه من را ببیند، متوجه می شود که دغدغه‌های من یا اقتصادی است یا فرهنگی، در عرصه انتخابات حضور یافتم تا این فرمان را به دست بگیرم و  انشاءالله با کمک مردم نخبگان و اندیشمندان تحولی در اقتصاد و فرهنگ جامعه ایجاد کنم.


وی خاطرنشان کرد: درست است که در این 15 سال رئیس‌جمهور نبودم، اما بسترهای بسیار خوبی را فراهم کردم. سیاست‌های کلی اقتصاد، فرهنگ و مسائل داخلی و اجتماعی را تهیه کردیم و به تصویب رهبر معظم انقلاب رساندیم که پشتوانه بسیار محکمی است.


رضایی با بیان اینکه تکیه‌گاهم سیاست‌های کلی است که در تعامل با هزاران کار کارشناسی با کارشناسان کشور و اساتید دانشگاه‌ها تهیه شده و مسیر حقوقی خودش را طی کرده و به امضای رهبر معظم انقلاب رسیده است، تصریح کرد: بنده خودم را برای این کار آماده کرده‌ام، برخی از دوستان دو یا سه سال است که متوجه شدند اقتصاد مهم است اما بنده بیست و اندی سال است که متوجه این موضوع و مطمئن شدم که اقتصاد مهم است، لذا بنده آمادگی کامل روحی، علمی و  برنامه‌ای دارم و فقط کافی است فرمان را بدست گیرم تا این تحول را بوجود بیاورم.


این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بنده تجربه بسیار بزرگی در مسئله بحران‌های ایران دارم، توضیح داد: پشتوانه آمادگی‌های روحی، علمی و عملی من بالاست و می‌توانم از آنها استفاده کنم بنده هنوز وزرایم را مشخص نکردم ولی برای هر وزارتخانه ،کاندیداهایی تعیین شدند، یعنی هم‌اکنون برای هر وزارتخانه حداقل 4 یا 5 کاندیدا دارم و بعضا بدون اینکه به آنها بگویم شما را برای چه می‌خواهم، با آنها صحبت‌های اولیه هم داشته‌ام ولی لیست نهایی بستگی به چند روز آینده دارد که آیا به نتیجه می‌رسم یا نمی‌رسم.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: ملاکم برای انتخاب وزرا تعهد و کارآمدی است.


رضایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما چه تدبیری برای رفع گرانی و مشکلات اقتصادی دارید، اظهار داشت: بنده مشکل اصلی کشور را این می‌دانم که از نظر اقتصادی صاحب ندارد؛ امنیت و سیاست در ایران صاحب دارند اما اقتصاد ایران طی 100 سال اخیر هیچگاه صاحب نداشته است.


این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم تصریح کرد: بنده اعلام می‌کنم اقتصاد ایران طی 100 سال اخیر هیچگاه صاحب نداشته است البته سازمان برنامه و بودجه را درست کردم ولی نمی‌توانست با مدیران اداره کشور تعامل تخصصی داشته باشد.


وی افزود: بنده می‌خواهم اقتصاد ایران را برای اولین بار صاحب‌دار کنم؛ شورای عالی اقتصاد ملی درست می‌کنم که مانند تیم شانگهای، کره جنوبی، مهاتیرمحمد و تیم اردوغان است اما کار ما هم از شرق و هم از غرب تجربه گرفته است.


رضایی با بیان اینکه هفت تا نه نفر از افراد مسلط، قوی و توانمند را در لوکوموتیو مادر اقتصاد ایران شکل می‌دهیم؛ مسئله بیکاری و گرانی 40 سال است وارد اقتصاد ایران شده است.


این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم افزود: گرانی و بیکاری ناشی از بیکاری است؛ ما در کنار وزارتخانه یک وزارتخانه در سایه تشکیل داده و اقتصاد شهر و روستا را سازمان‌دهی می‌کنیم؛ همچنین مدیریت اقتصاد کشور را به تعمیرگاه برده و آن را نوسازی خواهیم کرد.


وی یادآور شد: تورم را در ایران یک اژدهای چند سر می‌دانم و اینکه نمی‌توانند با آن مبارزه کنند، این است که تنها با یک سر آن مقابله می‌شود؛ وابستگی ریال به دلارهای نفتی را باید کاهش داد، نمی‌شود آن را صفر کرد اما می‌توان آن را کاهش داد.


رضایی بر همین اساس به تحریم‌های اقتصادی، یارانه‌ها، پائین بودن کشش تولید در ایران اشاره کرد و گفت: وقتی نقدینگی را اضافه می‌کنیم، تولید پاسخ مثبت به ما نمی‌دهد.


این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه مسئله گرانی را با شش اقدام پائین بیاورم گفت: باید نقدینگی را کنترل و هدایت کرده و از مسیر تورمی به تولیدی آورد و در واقع آن را از سفته‌بازی‌ها هدایت کرد و در آبراه خود قرار داد.


وی با تأکید بر اینکه بیکاری محصول عدم کارکرد یک بازار است، اظهار داشت: اگر شغل و شاغل با یکدیگر متوازن باشند بیکاری وجود ندارد؛ ما در کارآفرینی مشکل داریم و این مسئله حمایت نمی‌شود؛ امنیت اقتصادی در معرض مشکلات جدی است.


رضایی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما شاغل تربیت نمی‌کنند، افزود: باید نظام آموزشی ما تحول یابد.


این نامزد ریاست‌جمهوری انتخابات یازدهم در ادامه سخنان خود به 14 برنامه مهم اقتصادیش اشاره کرد و گفت: یکسری برنامه جزئی نیز دارم؛ مسئله یارانه سبز، سامان دادن به یارانه فعلی،‌سمت و سو دادن به تولید، آزادسازی سهام عدالت 45میلیون نفر، طرح بانوان، توانمندسازی بانوان و آشنایی با حقوق آنها از برنامه‌های من خواهد بود.


وی اضافه کرد: بیمه بانوان را به صورت جدی پیگیری می‌کنم.


رضایی در ادامه سخنان خود در خصوص موضوع دیپلماسی خارجی نیز گفت: این مسئله از مهمترین مسائل ماست،‌البته بنده اعتقاد ندارم اگر تحریم‌ها برطرف شد و به زمان قبل از تحریم‌ها برگردیم مطلوب است؛ مگر آن شرایط خوب بود؟ ما در سال 87 هم گرانی داشتیم، باید تحریم‌ها را خنثی و رفع کنیم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه منافع ما ایجاب می‌کند که به طرف مقابل بفهمانیم بایستی از موضع برابر با یکدیگر مذاکره کنیم، تصریح کرد: چه موقع آمریکایی‌ها از موضع برابر با ما سخن می‌گویند؟ زمانی که آنها احساس کنند ما روی پای خودمان ایستاده‌ایم؛ البته این کافی نیست زیرا زمانی که ما روی پای خود ایستاده‌ایم بایستی دیالوگ‌مان را ادامه دهیم.


وی با بیان اینکه من به دنبال عبور از بحران و جهش در پیشرفت هستم، خاطرنشان کرد: تنها به دنبال این نیستم که مشکلات را برطرف کرده و یک وضع عادی را تجربه کنیم زیرا با وضع عادی نمی‌توانیم در دنیا زندگی کنیم و بایستی حتماً یک جهشی در پیشرفت داشته باشیم.


رضایی با تأکید براینکه جلوی تحریم‌های جدید را خواهم گرفت، اظهار داشت: با طرحی که برای مذاکرات تهیه کرده‌ام مقابل تحریم‌ها ایستاده و اثرات منفی تحریم‌ها را با جایگزین کردن روش‌های جدید در تولید و باز کردن فضای جدید برای صادرات غیر نفتی کاهش می‌دهم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش بعدی سخنان خود در پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور درباره سیاست خارجی اظهار داشت: ما به عنوان یک بازیگر منطقه‌ای و بین‌المللی مسئولیت داریم و بایستی از مناسبات جهانی برای کشورمان استفاده کنیم.


وی با بیان اینکه اگر یک ریال به کشوری بدهم حداقل یک ریال برای مردمم می‌گیرم، خاطرنشان کرد: اینجانب بستر منطقه‌ای و بین‌المللی را فراهم می‌کنم تا مبادلات اقتصادی و فرهنگی صورت گرفته و گسترش یابد.


رضایی با اشاره به اینکه ما اکنون دارای روابط سیاسی گسترده هستیم اما سؤال اینجا است که به چه میزان از این روابط برای اقتصاد استفاده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: نمی‌گویم کاری انجام نشده اما ما نیاز به تغییرات جدی در سیاست خارجی داریم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: باید از فضای بین‌المللی، منطقه‌ای و اسلامی استفاده کنیم و با توجه به فضای فراوانی که در اختیار داریم بایستی اقدامات گسترده‌ای انجام دهیم.


رضایی با اشاره به ظرفیت‌های اسلامی کشورمان گفت: ما دارای یک تمدن اسلامی هستیم و سؤال اینجا است که ما چقدر از این فضا بهره‌ بردیم؛ البته ما فضای بین‌المللی نیز داریم که بایستی از آن بهره ببریم.


وی با طرح این پرسش که چرا این میزان علاقه به کورش کبیر وجود دارد، در پاسخ گفت: زیرا کورش کبیر و ایرانیان کهن یک تمدن بزرگ با بسیاری از استانداردهای فرهنگی و انسانی ایجاد کردند که خودشان با وجود یک فرهنگ مذهبی خاص یک فرهنگ انسانی داشتند.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به تغییرات گسترده در دولت‌ها اظهار داشت: در برخی مواقع ما علایق شخصی خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهیم و به طور مثال پس از روی کار آمدن دولت شروع به آوردن وزرای جدید می‌کنیم که تمام تجارب گذشته از دست می‌رود.


رضایی ادامه داد: سعی می‌کنم تمامی تجارب گذشته را جمع کرده و با یک پشتوانه تجربه گسترده، زمینه مناسبی را برای کشور فراهم کنیم تا دولت‌های بعدی نیز با این پشتوانه بتوانند سیاست خارجی ایران را اداره کنند.


وی با بیان اینکه سیاستش ایستادگی سیاسی با یک دست و پیشروی فرهنگی و اقتصادی با دست دیگر است، خاطرنشان کرد: در این صورت سیاست خارجی ما براساس ارزش‌ها و منافع ملی دنبال می‌شود.


رضایی در ادامه تصریح کرد: امنیت افغانستان، بحرین، سوریه، لبنان و فلسطین برای من مهم است. حضور نیروهای بیگانه، اوضاع نابسامانی را در منطقه ایجاد کرده که نیروهای منطقه‌ای می‌تواند امنیت را تأمین کنند.


وی خاطرنشان کرد: منافع ملی نباید زیر پای ارزش‌‌ها از بین برود بالعکس منافع ملی را با ارزش‌های انقلاب تنظیم می‌کنیم.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص روابط خارجی کشور، اظهار داشت: بجز اسرائیل نقاط تعامل فراوانی با کشورهای مختلف داریم، البته اختلاف‌نظرهایی نیز وجود دارد اما آن را به سمت افراط نمی‌کشانیم.


رضایی ادامه داد: ما موازنه منفی و مثبت را تجربه کردیم و من به دنبال موازنه نسبی هستم که ما را از این مرحله عبور خواهد داد.


وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شبکه خویشاوندی را برای همه ایرانیان و فارسی زبانان جوان فارغ از بحث‌های سیاسی و در خصوص مسائل سیاسی و اجتماعی ایجاد خواهم کرد. همه می‌توانند عضو این شبکه شوند، حتی مخالفان.


رضایی با تاکید بر دیپلماسی نخبگان، گفت:  نخبگان ایرانی که در خارج هستند و یا برگشته‌اند یک ظرفیت فوق‌العاده برای کشورند که از آنها استفاده می‌کنیم.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: به دنبال بسیج عظیمی از همه ایرانیان هستیم که مسیر سیاست خارجی را بهبود ببخشیم.


رضایی ادامه داد: من طرح اتحادیه آسیای جنوب غربی شامل 25 کشور را با سران کشورها طرح می‌کنم تا از مشکلات بیرون آییم.


وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت:‌ این مذاکرات را از فراز و فرودها بیرون می‌آورم، آمریکا و 1+5 نمی‌خواهند وارد مذاکره جدی با ما شوند تا تحریم اقتصادی اثر خود را بگذارد ما آنها را به صورت جدی وارد مذاکرات می‌‌کنیم.


رضایی با بیان اینکه ادامه مذاکرات را وقت‌کشی می‌دانم، تاکید کرد: باید بحث مذاکرات را به نقطه تفاهم درست و دو طرفه برسانیم طوری که هم عزت ملی‌مان حفظ شود و هم راه باز شود. طرح این موضوع نهایی شده و باید در صورت پیروزی خدمت مقام معظم رهبری ارائه کنیم تا در دیالوگ با کشورهای غربی مطرح شود.


وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ایرانیان خارج از کشور، گفت: از برخورد برخی دولت‌ها با ایرانیان خارج از کشور خبرهای خوبی به ما نمی‌رسد. من مصمم هستم که این مسائل را مورد توجه قرار دهم و از اهرم‌ها و پتانسیل‌هایمان در خارج استفاده کنم.


رضایی با بیان اینکه برای محاصره تجاری برنامه دارم، اظهار داشت: تحریم بانک مرکزی برای ما موضوع مهمی است و باید آمریکایی‌ها را مجبور به رفع تحریم بانک مرکزی کنیم تا آن زمان می‌توانیم توافقاتی با برخی کشورها داشته باشیم تا جابجایی حساب‌ها تسهیل شود. البته نه مثل چند میلیارد دلاری که در یکی از بانک‌های آسیایی گذاشتیم و آمریکا آن را بلوکه کرد.


این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین اظهار داشت: افراد اقتصاددان را به عنوان سفیر در کشورهای اقتصادی می‌گذاریم تا به حل مشکل تجار منطقه توجه کنند.


وی افزود: اجازه نمی‌دهم کسی مزاحم یک ایرانی که می‌خواهد سرمایه و یا دانش خود را وارد ایران کند، شود. چه پاسبان کف خیابان و چه گروه‌های تندرو باشد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین اعلام کرد که دفاتر حقوقی وسیعی برای کمک به ایرانیان خارج از کشور فعال می‌کند.


رضایی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث خدمت سربازی فرزندان ایرانیان خارج از کشور گفت: تیم ویژه‌ای را تشکیل داده‌ام تا بر روی حل این مشکل کار کنند.


وی افزود: کسانی که از ایران رفته‌اند و هم‌اکنون به دلایل حقوقی می‌ترسند که به ایران برگردند به آنها می‌گویم که در دولت من نترسید، ایرانیان خارج از کشور را ما پاره تن خود می‌دانیم ما نمی‌توانیم فقط داخل مرزها مسئولیت خود را تعریف کنیم و ایرانیان خارج از کشور را جزو ایران می‌دانم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره مشکلات ارزی ایرانیان خارج از کشور گفت: من البته مخالف هستم که چون می‌خواهیم رأی بیاوریم بگوییم تمام مسائل را حل می‌کنیم و الان هم اگر صحبت‌هایی می‌کنم براساس توانایی خودم است.


وی افزود: شما می‌دانید که هم‌اکنون ذخایر ارزی ما کم شده است و درآمد ارزی ما کاهش پیدا کرده، اما به مشکلات دانشجویان خارج از کشور مانند دانشجویان داخل نگاه می‌کنیم و من به شما قول می‌دهم که عدالت را بین ایرانیان داخل و خارج برقرار می‌کنم.


رضایی با اشاره به اینکه برخی از ایرانیان خارج از کشور آمادگی دارند تا با این شرایط به داخل کشور منتقل شوند، گفت: من تیمی برای حل این مشکل خواهم گذاشت تا با گرفتن امتحاناتی زمینه پذیرش آنها را در داخل کشور فراهم کنم.


وی افزود: من برای دانشجویان خارج از کشور که مرتبط با کارهای اقتصادی داخل کشور باشند را در فعالیت‌های مورد نظر می‌گمارم و هر بنگاه ایرانی که بتواند چند دانشجوی ایرانی را به کار بگمارد را یک امتیاز می‌دانم.


رضایی گفت: ما تجار فراوانی در ایران داریم که بعضاً از نیروهای خارجی استفاده می‌کنند و اگر بنگاهی از نیروهای داخلی یا نیروهای خارجی ایرانی استفاده کنند آن را در سیستم وام‌دهی در اولویت قرار خواهم داد.


وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص بهبود صنعت گردشگری داخل کشور گفت: متأسفانه فضاسازی بسیار منفی علیه کشور ما در خارج صورت می‌گیرد و از طرف دیگر ما نیز کم‌کاری می‌کنیم و من در زمینه افکار عمومی و گردشگری تلاش خواهم کرد و چهره واقعی ایران را به افکار عمومی دنیا خواهم شناساند.


رضایی در ادامه با تأکید بر پتانسیل‌های مختلف گردشگری در ایران گفت: آثار تاریخی ایران یک پتانسیل بی‌نظیر است و هزاران نفر در دنیا می‌خواهند تا از این آثار بازدید کنند. ما در سراسر ایران طبیعت بکری داریم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم همچنین من سه شهر سلامت ایجاد خواهم کرد که کشورهای اطراف ما بتوانند از این مسائل استفاده کنند و ما می‌توانیم میلیاردها دلار از این راه به دست بیاوریم.


وی افزود: گردشگری مذهبی نیز یکی از الگوهای توسعه کشاورزی است، گردشگری و توریسم یکی از مهم‌ترین راههایی است که ما می‌توانیم اقتصاد را از حالت تک سیستمی در بیاوریم.


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه ما و ایرانیان خارج از کشور یک رؤیای مشترک برای آبادانی ایران داریم، گفت: ما می‌خواهیم ایران بزرگ اسلامی را ایجاد کنیم که این ایران بزرگ اسلامی مثل حکومت ایران اسلامی زمان صفویه نخواهد بود که با استفاده از جنگ ایجاد شود، بلکه ما تمام حوزه‌های تمدنی خود را از با استفاده از فرهنگ و اقتصاد تسخیر می‌کنیم.


وی در پایان گفت: من رؤیایی فکر نمی‌کنم اما ما یک رؤیا داریم. رؤیا داشتن خوب است اما رؤیایی عمل کردن یک سم مخرب برای کشور است و من مطمئن هستم که خداوند متعال به ما کمک خواهد کرد تا به این رؤیا دست پیدا کنیم.


انتهای پیام/

[ دوشنبه 13 خرداد‌ماه سال 1392 ] [ 10:47 ق.ظ ] [ ali ]
آخر?ن مطالب